U nedavnom izdanju magazina Biznis i finansije, imali smo priliku da podelimo priču o firmi Extreme.
Intervju su dali vlasnik Alan Albulj i direktor firme Bojan Miljković. Intervju prenosimo u celosti.
“Pozicionirali smo se na tržištu da prodajemo sve, od licenci, do nabavki softvera i rešenja“, kažu Alan Albulj i Bojan Miljković iz beogradske kompanije “Extreme”, koja svojim entuzijazmom širi “zarazu” preduzetništvom i među drugima. Budući da su mnoga rešenja prvo primenili kod sebe, bolje prepoznaju potrebe domaćih firmi i digitalizaciji poslovanja. “Veliki sam promoter preduzetništva i čak sam ´inficirao´ nekoliko prijatelja da odu iz korporacija i pokrenu svoje poslove. Nisam ih nagovarao, samo sam im pričao o onome u šta verujem“, kaže Alan Albulj, jedan od osnivača i većinski vlasnik softverske kompanije “Extreme”.
U preduzetničke vode se otisnuo bez mnogo planiranja, ali tvrdi da je tako bilo najbolje. “Ne bih voleo da sam znao šta me sve na tom putu čeka. Kada ste mladi, neiskusni, kada imate tu energiju a nemate svest o svim posledicama, tada je mnogo lakše usuditi se na takav korak. Sa svim ovim životnim iskustvom, tim pomalo džangrizavim pogledom na svet koji dolazi s godinama, mnogo je teže upustiti se u tu avanturu“, smatra Albulj.
Od ajncera do direktorske fotelje
Kada je pred kraj studija na beogradskom Elektrotehničkom fakultetu 1996. godine sa dva prijatelja osnovao firmu, mislio je da će to biti samo dodatni poslić dok ne diplomiraju. Počeli su kao CD ROM klub, a jedan od prelomnih trenutaka u njihovoj karijeri bio je kada su 2001. godine potpisali ugovor sa “Microsoftom” i postali vodeći distributer licenciranog softvera na domaćem tržištu.
“Bilo je više faktora koji su uticali da se ozbiljno ´zarazimo´ preduzetništvom i da to bude naš život“, priča Alan. Taj “virus” brzo su preneli i na druge. Prvi im se priključio Bojan Miljković, koji je radio u kafiću iznad njihove firme. “Bojan je sjajan primer da čovek ako želi – može sve da nauči. On se vrteo oko nas sa ajncerom i gledao šta radimo. Nije znao ništa o računarima. Nekoliko godina kasnije je toliko napredovao da je naučio da analizira programe na nivou ozbiljnih hakera. Bio sam fasciniran šta znači ljudska posvećenost, spremnost da se radi nešto što se voli“, priseća se Albulj kako je počeo njegov saradnik kome je pre tri godine prepustio upravljanje firmom.
Softver na jednom mestu
Sledeći stepenik prešli su 2006. godine, kada su odlučili da svoje veliko iskustvo u licenciranju softvera pretoče u razvoj sopstvenih proizvoda i usluga. “Extreme” danas posluje u dva segmenta koja se dopunjavaju – nudi licencirane softvere, kao što su Microsoft, ESET i Adobe, i razvija softverska rešenja za uređenje i podršku poslovnim procesima.
Preduzeće je postalo posebno prepoznatljivo po svojim proizvodima za upravljanje odnosima sa klijentima (CRM) i za upravljanje dokumentima (DMS). “Extreme” se izdvojio na tržištu i svojim rešenjem “E-likvidatura”, koja predstavlja sistem za elektronsku obradu faktura i upravljanje finansijskom i ostalom ulaznom dokumentacijom od trenutka prijema do trenutka plaćanja. Njihov softverski alat “E-sekretarica” za podršku celokupnom procesu preispitivanja ugovora prema utvrđenoj proceduri firme, Microsoft je uvrstio svoju prodavnicu aplikacija. To je doprinelo da ova beogradska firma, koja trenutno radi sa oko 5.000 klijenata, postane još vidljivija na svetskom tržištu.
“Pozicionirali smo se na tržištu da prodajemo sve, od licenci, do nabavki softvera i rešenja. Portfolio se raširio i kroz različite alate koje prodajemo i kroz rešenja koja nudimo. Ono što korisnicima dodatno ide u prilog je prelazak sa trajnih na licence koje se obnavljaju. Više ne moraju u paketu da investiraju u nešto veliko, nego svake godine pomalo, bez briga oko infrastrukture i održavanja. Softver se kupovao u kutijama, a sada se plaća mesečno, uz veću fleksibilnost i dostupnost i manjim firmama. To je bila velika promena u poslednjih 25 godina, a mi smo se potrudili da ponudimo sve vrste softverskih rešenja na jednom mestu“, navodi Bojan Miljković, direktor kompanije “Extreme“.
Prvo primenili na sebi, pa ponudili drugima
Važna promena u organizaciji firme dogodila se 2022. godine, kada se Alan Albulj povukao sa rukovodeće pozicije. On kaže da je dugo razmišljao o tome i zato, kada je doneo konačnu odluku nije došlo do potresa u preduzeću. “Preduzetništvo je kao droga koja vas drži. Nama preduzetnicima je teško da prihvatimo da neko drugi ume bolje i zato želim da pošaljem poruku da je to moguće“, ističe Albulj.
Poslednje tri godine, otkada je Bojan Miljković preuzeo upravljanje, najbolje su po prihodima i finansijskim rezultatima, a Alan tvrdi i po onome što su uspeli da urade u transformaciji svog posla iznutra, što jasno govori da je odluka bila dobra. Budući da su i sami počeli kao preduzetnici, Alan i Bojan kažu da lakše prepoznaju potrebe domaćih firmi u digitalizaciji poslovanja, jer su mnoge stvari prvo primenili u svom preduzeću i učili na sopstvenoj koži. Smatraju da nisu tačne tvrdnje da je domaća privreda nezainteresovana za digitalizaciju, ali da se ovaj proces ne “prima” s jednakim uspehom u svakom poslu. Napominju da mnogi vlasnici preduzeća i direktori i dalje teško sagledavaju trošak trenutnog načinu rada i da im to otežava da naprave pravu procenu da li investicija u neko rešenje ima smisla.
“Najbolje sa složenim CRM i DMS rešenjima prolaze firme koje su već 70 odsto uređene, pa im treba dobar alat da bi prešli na sledeći nivo razvoja. Ako je firma slabije organizovana, nije dovoljno samo da ubaci softver i procesi po kojima ljudi već rade nisu dovoljno usklađeni, često zaposleni postepeno prestanu da ga koriste. Iskusan konsultant će svakako pomoći klijentu da savlada i deo organizacionih i procesnih izazova uz pomoć softvera, ali iskreno reći klijentu kada za određeni tip problema možda ima nerealna očekivanja“, ističe Albulj.
Poverenje je najvredniji kapital
Poslednjih godina mnogo se priča o visokim platama IT stručnjaka i problemima domaćih IT firmi da zadrže kadrove u konkurenciji sa velikim stranim kompanijama. “U jednom trenutku je to poprimilo nerealne okvire i bilo je pitanje, kao i svaki balon, kada će da se izduva. Taj, uslovno rečeno, Eldorado, je trajao neko vreme, ali sada se situacija stabilizovala“, ocenjuje Miljković. “Extreme” trenutno zapošljava više od 50 ljudi, od kojih polovinu čine visoko specijalizovani stručnjaci u sektoru razvoja i usluga.
Iako su tehnološke firme među prvima počele da propagiraju rad od kuće, korona je pokazala i mane takvog koncepta, pa su vlasnici najvećih tehnoloških kompanija u svetu pozvali radnike koji su radili u pidžami da obuku pantalone i vrate se u kancelariju. Alan Albulj kaže da se u njihovoj firmi puno pričalo o tome, ali ne veruje u rad od kuće, osim u retkim situacijama kada je on neophodan i opravdan. “Nije reč o sumnji da li neko od kuće radi podjednako savesno kao i kada je u kancelariji, već je poenta u tome da kada su ljdi fizički zajedno, mnogo delotvornije se dolazi do najboljih ideja i rešenja“, uveren je Albulj.
Na pitanje koliko rekordan izvoz IT sektora doprinosi razvoju domaćeg tržišta, Bojan Miljković kaže da se najveći deo tog izvoza odnosi na strane firme koje ovde posluju. “Osim što zapošljavaju naše stručnjake i pokazuju inostranim klijentima da u Srbiji postoji pamet i znanje, od izvoza koji realizuju strane IT firme srpska privreda se nije mnogo okoristila, ni oni koji pružaju usluge, ni domaće IT firme, ni ostala preduzeća u Srbiji. Država subvencioniše prebogate strance da ovde za mnogo manje novca nego kod njih angažuju kvalitetnu radnu snagu, dok mi, koji se trudimo da svojim poslovanjem unapredimo domaću privredu, finansiramo te subvencije od naših para. To je za svakog razumnog čoveka velika nepravda i apsurd“, smatra Miljković.
Uprkos nejednakim uslovima na tržištu, Alan i Bojan su uvereni u dalji rast svog poslovanja, posebno u ponudi sopstvenih rešenja, jer su uspeli da se pozicioniraju kao firma kojoj klijenti veruju. To dokazuje činjenica da se i dalje najveći deo njihovom marketinga zasniva na – preporukama.