Kompanija Adobe je već ranije najavila da će postupno da ukida Creative Cloud sync Files za sve pretplatnike, ali i za one koji besplatno koriste ovaj alat. Ova “akcija“ započeta je 1. februara prošle godine, a poslednja promena desila se 3. februara ove godine.
Podsetimo, još od 11. decembra 2023. godine, novi korisnici i organizacije (oni koji su po prvi put počeli da koriste Adobe Creative Cloud alat) nisu imali pravo na Creative Cloud Synced Files. Ista sudbina, od 1. februara 2024. (sada produženo na 3. februar 2025.) zadesila je lične (individualne) naloge koji su u pretplati od pre 11. decembra 2023. godine. Nalozi celih organizacija, takođe, nisu izmakli ovoj promeni, što znači da od 1. oktobra 2024. godine rade u Adobe Creative Cloud alatu bez Creative Cloud Synced Files.
Šta su Creative Cloud Synced Files?
Adobe Creative Cloud alat je ranije davao mogućnost korisnicima da čuvaju fajlove na svojim uređajima u folderu koji se zove Creative Cloud Files. Sadržaj ovog foldera mogao je da se sinhronizuje (kopira) u korisnikov oblak (cloud storage). Dakle, bilo je moguće svojim fajlovim pristupiti lokalno na uređaju u folderu Creative Cloud Files, ili na Adobe Creative Cloud veb-sajtu u meniju Launch More (opcija Synced files). Folderi i fajlovi sinhronizovani na ovaj način bilo je moguće deliti i sa drugim Adobe Creative Cloud korisnicima.
Creative Cloud Synced Files su, takođe, bili integrisani u neke od Adobe-ovih mobilnih aplikacija, uključujući Photoshop, Express, Rush i Fresco, i korišćeni su kao “ most“ za prenos fajlova između različitih uređaja.
Nakon ukidanja Synced datoteke, novi korisnici Adobe Creative Cloud alata (kako besplatni, tako i plaćeni) više neće imati mogućnost da koriste sinhronizaciju fajlova preko Adobe Creative Cloud-a i i povezano “skladište“ u oblaku za svoje fajlove.
Ne brinite, ništa neće biti obrisano!
Svi fajlovi u vašem lokalnom folderu Creative Cloud Files ostaće netaknute i u potpunosti pod vašom kontrolom.
„Ipak, kao i uvek, toplo vam preporučujemo da fajlove prebacite na rešenja za skladištenje koja podržava Adobe, kao što su Frame.io ili Adobe Experience Manager (AEM) tamo gde je to primenjivo, ili da koristite usluge drugih kompanija za skladištenje u oblaku koje omogućavaju sinhronizaciju. U najmanju ruku, trebalo bi da napravite lokalnu rezervnu kopiju (backup) na nekoj drugoj lokaciji, a ne u Creative Cloud Files folderu. Takođe, možete direktno da objavljujete na Frame.io iz Adobe Premiere Pro“, naglasili su iz kompanije Adobe. Adobe ovu promenu uvodi kako bi poboljšao kreativnu saradnju i ponudio efikasnije načine za rad u oblaku.
Ključne promene ukratko:
- Sinhronizacija između uređaja prestaje – Fajlovi u Creative Cloud Files folderu na vašem računaru ostaće lokalno, ali njihove kopije na Creative Cloud-u biće obrisane
- Raniji linkovi ka dokumentima više neće raditi – fajlovi će biti uklonjeni iz cloud-a, a što znači da stari linkovi postaju neupotrebljivi
- Folder “Creative Cloud Files” dobija novi naziv – Adobe menja naziv foldera, što može uticati na pristup i deljenje datoteka
Dakle, ukoliko koristite svoju Adobe Creative Cloud licencu na više računara, dokumenti sa jednog računara se više neće sinhronizovati na drugom. Takođe, veze na sinhronizovane dokumente na Adobe Creative Cloud-u više neće funkcionisati, jer su dokumenti tamo obrisani.
Šta ostaje dostupno?
- Adobe Creative Cloud skladište (1TB) – Svi fajlovi sačuvani direktno iz Adobe aplikacija i dalje su dostupni na vašem nalogu
- Adobe Creative Cloud biblioteke - Nastavljaju da funkcionišu bez promena
- Alternativna rešenja – Adobe preporučuje Frame.io za video profesionalce i druge cloud service za sinhronizaciju.
Zašto Adobe ukida sinhronizovane datoteke?
Adobe Creative Cloud sinhronizacija je omogućavala opšte skladištenje u oblaku, ali nije bila u skladu sa Adobe-ovim fokusom na kreativnu saradnju. Umesto toga, Adobe se usmerava na rešenja koja omogućavaju brži i lakši pristup kreativnom radu sa bilo kog uređaja, uz bolje opcije za kolaboraciju i deljenje sadržaja.
Ova promena će transformisati način na koji korisnici čuvaju i pristupaju svojim fajlovima – uređaji više neće služiti kao skladišta, već kao kreativne platforme za rad i stvaranje.